logo

•• Využívanie strukovín v minulosti •• 


Strukoviny sú jedny z najstarších domestikovaných rastlín sveta. Človek ich začal pestovať už 10 000 rokov pred Kristom. Ani v súčasnosti 
ešte nie sú celkom prebádané. Veľký úspech zažívali najmä v 60. rokoch dvadsiateho storočia. Boli dôležitou súčasťou takzvanej „zelenej revolúcie“. Tá mala vyriešiť problém hladu vo svete a zabezpečiť dostatok potravín pre všetkých ľudí. V Rímskej ríši si strukoviny veľmi cenili a uznávali ich vlastnosť, ktorá zvyšuje úrodnosť pôdy. Čo sa nášho územia týka, archeologické nálezy dokazujú, že sa u nás strukoviny pestovali bez prestávky už od staršej doby železnej. Najprv to bolo na miestach, kde boli na to najvhodnejšie podmienky, neskôr sa dostali aj na ostatné polia a záhrady. 

Už v minulosti patrili medzi najpestovanejšie strukoviny na Slovensku fazuľa, hrach, šošovica, cícer a bôb. Spočiatku sa dozreté strukoviny žali pomocou srpu. Srp, neskôr kosák, je poľnohospodárske náradie, ktoré má oblúkovite zahnutý nôž a krátku drevenú rúčku. Srp je jedným z najstarších pracovných nástrojov. Obyčajne sa drží v pravej ruke, zatiaľ čo ľavá ruka drží rastliny, ktoré kosák vyžína. V niektorých prípadoch sa strukoviny s koreňmi vytrhávali len rukami. Potom sa dozreté strukoviny nechávali preschnúť, tak nasledovalo mlátenie cepom, vyviali sa lopatou a vyčistili fukárom. Ukladali sa do vriec alebo truhiel a uskladňovali v priestoroch komôr alebo na povalách.

Najčastejším spôsobom prípravy bolo varenie. Pred tým sa však museli strukoviny namáčať vo vode, aby trochu zmäkli. Najčastejšie z nich vznikali kaše, polievky a prívarky. Nebolo výnimkou, a to najmä v najchudobnejších rodinách, že sa niektoré typy strukovín mleli a nahrádzala sa nimi chlebová múka.

Predkovia strukovinám dokonca pripisovali magické a liečivé účinky. 

Strukoviny boli častou zložkou stravovania najmä v 16. a 17. storočí. Boli totiž pomerne dostupné, nenáročné na pestovanie, lacné, ale zároveň mimoriadne výživné. A práve tieto atribúty museli potraviny spĺňať v období častých vojen. 
Zmena v stravovaní slovenského ľudu nastala až v 18. storočí, keď boli na Slovensko privezené zemiaky. V 19. storočí sa zemiaky stali ľudovou potravou a nechýbali na každodennom stole.

 

Na stiahnutie: 

Podporný materiál 
Využívanie strukovín v minulosti.pdf

 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...